Adam Korol to legenda polskiego wioślarstwa, gdańszczanin, 4-krotny mistrz świata, mistrz olimpijski, mistrz Europy. Radosław Piątek ma 12 lat, jest uczniem Publicznej Szkoły Podstawowej w Zblewie, wygrał konkurs literacki "Moja ulubiona dyscyplina sportu i wybrany idol sportowy". W nagrodę Radek spotkał się ze swoim idolem.

"Na imię mam Radek. Mam dwanaście lat. Uczę się w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie w klasie piątej. Zanim opiszę moją ulubioną dyscyplinę i wybranego idola sportowego przedstawię drogę ku temu wyborowi.

(...) 

Najważniejszym moim marzeniem jest to, aby wioślarstwo stało się bardziej popularne w Polsce. Niestety sport ten nie jest na tyle popularny, jak na to zasługuje, a wielka szkoda bo jest to sport, zaraz po biegach narciarskich, najbardziej budujący wytrzymałość i charyzmę oraz jest świetnym treningiem wzmacniającym serce. Chcę rywalizować z rówieśnikami, bo przecież rywalizacja w sporcie jest najważniejsza.
Drugim moim marzeniem jest wystartować kiedyś na Igrzyskach Olimpijskich i zdobyć tam medal.
Trzecim marzeniem jest spotkać się z Adamem Korolem, popływać z nim w prawdziwej łodzi wioślarskiej, założyć jego medal olimpijski i zrobić z nim pamiątkowe zdjęcie. Może kiedyś się uda…

To początek i koniec z 9-stronicowej pracy 12-letniego Radosława Piątka, ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Zblewie. 

Radek wziął udział w konkursie literackim organizowanym przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku - "Moja ulubiona dyscyplina sportu i wybrany idol sportowy". 

W konkursie udział wzięło kilkudziesięcioro uczniów z całego województwa pomorskiego. Radek był w piątce laureatów (linki do zwycięskich prac na końcu artykułu).

- Wiele prac stało na wysokim poziomie - przyznaje Urszula Górska z Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Gdańsku. 


Marzenie Radka spełniło się w czwartek, 19 czerwca. Adam Korol, który od roku jest dyrektorem Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu, przyjął 12-latka w swoim biurze w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Radek uścisnął dłoń idola, założył na szyję jego złoty medal olimpijski z Pekinu (2008), zrobił pamiątkowe zdjęcie. Nie udało się tylko popływać wspólnie w prawdziwej łodzi wioślarskiej. Ale może kiedyś... 

Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Gdańsku jest organizatorem systemu Współzawodnictwa Sportowego Szkół województwa pomorskiego. Wszystkie działania tego stowarzyszenia, aktywizujące dzieci i młodzież w sporcie szkolnym, wspiera Urząd Marszałkowski oraz Ministerstwo Sportu

 

autor zdjęć i tekstu: www.gdansk.pl